28 Şubat 2018 Çörek Otu Yağının Faydaları:

Çörek Otu Yağının Faydaları:


Çörek Otu Yağının Faydaları:

Çörek otu, çok farklı güzel kokulu yağları, vitamini, enzim ve elementleri içerisinde barındır, bu yüzden sağlığa faydalıdır.  Bağışıklık sistemini enfeksiyon ve alerjik hastalıklara karşı güçlendirdiği için vücudu kronik hastalıklardan korur. Bütün bu faydaları sağlamasının en önemli nedeni içerdiği %58 oranındaki Omega 3 ve Omega 8 dir.

çörek otu yağı ile ilgili görsel sonucu

Çörek Otu Yağının Faydaları: Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmez:

– Bağışıklık sitemini güçlendirir.

-Anne sütünün artmasına yardımcı olur.

– Hücreleri yeniler.

-Cildi nemlendirir.

– Mikropları ve mantarları öldürür.

– Solunum borusunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır.

– Kanser hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır.

– Kan şekerini düzenler.

– Yorgunluğu alır ve vücudu güçlendirir.

– Damar sertiliği ve tıkanıklığını giderir.

– Kolesterol ve tansiyonun normalleşmesini sağlar.

– Savunma sistemini güçlendirir, alerjilere ve hastalıklara kaşı bünyeyi korur.

– Ruh sağlığını ve hormon sitemini korur.

– Grip, nezle soğuk algınlığı, baş ağrısına karşılık buruna 3  damla damlatılarak hastalıklar giderilir. Eğer kulak iltihabı var ise aynı işlem kulak için yapılır. Göze damlatıldığında mikropları öldürür.

–  Sinüziti olanlar için buruna sabah ve akşam iki kere 1 veya 2 damla 2 hafta boyunca damlatılır.

Çörek Otu Yağının Yapımı: Çörek otu (tohum değil) çok iyi bir şekilde kıyılır ve bir şişenin ağzına kadar doldurulur. Sonra üzerine ağzına kadar gelecek şekilde saf zeytinyağı eklenir. Daha sonra şişenin ağzı sıkı bir şekilde kapatıldıktan sonra iki hafta güneş görecek şekilde veya sıcak bir mekanda bekletilir.

Diğer bir yöntem: 200 gram zeytin yağı ile 30 gram öğütülmüş çörek otu tohumu karıştırılır ve 7 gün beklemeye bırakılır. 7 gün sonra iyice süzülür.  Süzme işlemi dikkatle yapılmalıdır, 3-4 kere ve birkaç kat tülbentte yapılması daha iyidir.  Bu şekilde hazırlanan çörek otu yağı salata ve yemeklere katılabilir veya vücudun ağrıyan kısımların uygulanabilir. Cilt ve saç sorunları yaşayanlar cilt ve saçlarına sürebilirler.

Dikkat Edin: Burada anlattığımız şekilde hazırlanan çörek otu yağını göz, kulak ve burun için kullanmayın. Çünkü süzme işlemi ne kadar iyi yapılırsa yapılsın yine de ufak parçacıklar kalmaktadır. Bu yüzden göz, burun ve kulaklara uygulama esnasında bu parçacıklar tıkanmaya neden olabilirler.

Çörek Otu Yağının Kullanımı: 5 damla halinde veya bir çay kaşığı bir miktar su ile alınır.

Tane olarak satın alınan çörek otlarının yüzey kısımları mumla kaplı olduğundan dolayı sindirilmesi çok zordur. Öğütülmüş olarak, hazır  satılan çörek otu yenilmez, bu şekilde satılan çörek otları çok zararlıdır. Günde 2 defa sabah ve akşam yemeklerden 30 dakika önce aç karınla tüketilmelidir. Ya ağızda çiğneyerek tüketilmelidir veya yeni öğütülmüş olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial